دوشنبه , ۱۵ مهر ۱۳۹۸

آموزش فنی و حرفه ای

چنان که از گزارش کارشناسان وزارت کار و امور اجتماعی در مورد توانبخشی معلولان در سه کشور پیشرفته‌ی اروپایی ـ انگلستان، سوئد و آلمان ـ برمی‌آید، هدف اصلی برنامه ریزی‌ها و فعالیتهای پرهزینه‌ی دولتها در آن سه کشور، ایجاد امکان اشتغال برای معلولان، حتّی کم توان‌ترین آنان است و برای رسیدن به این هدف، مهم‌ترین عامل، حرفه‌آموزی به فرد معلول است.

مجتمع توان‌یابان مشهد، در نخستین روزهای حیات رسمی خود از اداره‌ی کلّ آموزش فنی و حرفه‌ای خراسان مجوّز قانونی دریافت داشت و برنامه‌های حرفه‌آموزی را براساس ضوابط و مقررات آن مرجع تنظیم و اجرای آنها را آغاز کرد. خوشبختانه در سایه‌ی مساعدتهای همه جانبه‌ی آن اداره‌ی کلّ و در اثز تلاش و دلسوزی مربّیان و استادان و برتر از همه به خاطر انگیزه، استعداد و پشتکار کارآموزان توان‌یاب، بازده این آموزشها بسیار مطلوب بوده و به نظر کارشناسان، نسبت کارآموزان موفق در آزمون، در این مجتمع از نسبت کارآموزان موفق در سایر آموزشگاههای آزاد بالاتر است. به همین جهت در سال ۱۳۸۶، مدیریت مجتمع توان‌یابان به موجب حکم ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، به عنوان مدیر نمونه آموزشگاه فنی و حرفه‌ای آزاد کشور، انتخاب و اعلام شده است.

علاقه‌مندان معمولاً خود از فعالیتهای این مجموعه آگاه می‌گردند و مستقیماً مراجعه می‌کنند و یا توسط سازمان بهزیستی به این مجتمع هدایت و معرفی می‌شوند. مراجعه کنندگانی که در شمار معلولان جسمی ـ حرکتی بوده و دست کم، تحصیلات دوره‌ی راهنمایی تحصیلی را با موفقیت گذارنده باشند، به عنوان کارآموز پذیرفته می‌شوند و حسب علاقه‌ی خود، میزان تحصیلات و استعدادسنجی که در واحد آموزش صورت می‌گیرد، در یکی از ۳۱ رشته‌ی آموزشی که این مجتمع مجاز به برگزاری دوره‌های آن می‌باشد، وارد شده و به صورت کاملاً رایگان از آموزش رسمی و تمامی خدمات جنبی در این مجتمع برخوردار می‌شوند.

مجموع کارآموزان پذیرفته شده در دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای مجتمع توان‌یابان در طول بیست سال،  نزدیک به ۲۵۰۰ نفر است که شامل ۱۱۸۰ نفر کارآموز دختر و ۱۳۲۰ نفر کارآموز پسر می‌باشد.

مجموع کارآموزانی که در این فاصله، در آزمون‌های به عمل آمده، توفیق یافته و تا پایان سال ۱۳۹۵ گواهینامه‌ی رسمی دریافت کرده‌اند، ۱۸۵۷ نفر است که ۹۰۷ نفر آنها دختر و ۹۵۰ نفر پسر هستند. بدین ترتیب بیش از ۷۶ درصد پذیرفته‌شده‌گان موفق به دریافت گواهینامه رسمی شده‌اند.

مدیریت واحد آموزش در مجتمع توان‌یابان بر عهده‌ی آقای ولایتی است که از مدیران باسابقه‌ی آموزشی و از کارشناسان صاحبنظر و با تجربه در این رشته است.