دوشنبه , ۱۵ مهر ۱۳۹۸

آموزش هنر و صنایع دستی

در مجتمع توان‌یابان، در کنار برگزاری دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای، دوره‌های آموزشی هنرهای زیبا و صنایع دستی نیز برگزار می‌شود. در این دوره‌ها، استادان فن‌آشنا و علاقه‌مند، در فضایی پرمهر، هنرآموزان را با مبانی نظری هنرها آشنا می‌کنند و به آنان مهارتها و خلاقیتهای هنری را می‌آموزند و در کارگاهها به ایشان مجال تمرین و کسب تجربه می‌دهند.

تاکنون دوره‌های آموزشی طراحی، نقاشی، گرافیک، نگارگری روی سفال، خوشنویسی، تآتر، عکاسی، فیلمبرداری، تابلوفرش، خیاطی، مهر و پلاک سازی در مجتمع برگزار شده و حدود ۱۶۸۹ نفر از توان‌یابان از این دوره‌ها بهره گرفته‌اند.

در این دوره‌ها برخی از هنرآموزان به خلاقیت‌ها و مهارت‌های بالا رسیده و در نمایشگاهها جلوه کرده‌اند یا در هنر خود حرفه‌ای شده و به اشتغال پردرآمد دست‌یافته‌اند. کسانی هم از آنها در گروه‌های تآتر و سرود متشکل شده‌اند و هنر خود را به صورت دلنشینی عرضه می‌کنند.

در سال ۱۳۸۰ نیز یکی از کارگردانان هنرمند کشور ـ محمدعلی آهنگرـ براساس زندگی پرشور و عاشقانه‌ی یک زوج توان‌یاب (مبتلا به عارضه‌ی CP ) به نام پروین نصیری‌وطن و سید ابوالفضل موسوی، یک فیلم سینمایی مستند داستانی به نام نبات داغ، تهیه کرد که تاکنون در جشنواره‌های سینمایی نمایش داده شده و مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است. در این فیلم سینمایی تلاش و تقلاّی این زوج نازنین در برابر دشواریهای فرارویشان در جریان یک سفر، و پیوندشان با مجتمع توان‌یابان نشان داده می‌شود و آرزوهای انسانی آنها در یک روایت داستانی به نمایش درمی‌آید.