دوشنبه , ۱۵ مهر ۱۳۹۸

اخبار توان یابان

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی:خانواده های با یک معلول از سال ۹۷ صاحب مسکن می شوند--- ۹۶/۰۹/۱۸

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی:خانواده های با یک معلول از سال ۹۷ صاحب مسکن می شوند--- ۹۶/۰۹/۱۸

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی روز شنبه در گردهمایی روز جهانی معلولان اعلام کرد: هدف گذاری این وزارتخانه تامین مسکن برای خانواده های دارای یک معلول در کشور از سال ۱۳۹۷ است.

خانواده های با یک معلول از سال 97 صاحب مسکن می شوند

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی روز شنبه در گردهمایی روز جهانی معلولان اعلام کرد: هدف گذاری این وزارتخانه تامین مسکن برای خانواده های دارای یک معلول در کشور از سال ۱۳۹۷ است.

به گزارش شبکه ایران کالا به نقل از  ایرنا ، علی ربیعی افزود: در زمان حاضر تامین مسکن برای خانواده های دارای دو معلول به بالا در نظر گرفته می شود اما هدف گذاری ما از سال ۹۷ شامل خانواده های دارای یک معلول هم می شود.
ربیعی تاکید کرد:باید از فقر و معلولیت جلوگیری شود و این مساله یکی از برنامه های مهم ما به شمار می آید.واقعیت این است که در برخی استان ها، افراد دارای معلولیت و ناتوانی به هیچ وجه نمی توانند توانمند شوند بنابراین نباید اجازه داد که معلولیت با فقر ، مترادف شود.
وی همچنین به این نکته هم اشاره کرد که با توجه به افزایش جمعیت سالمندی در سال های آینده می خواهیم از معلولیت سالمندی جلوگیری کنیم.
وزیر رفاه تاکید کرد: معلولان نگاهی به دلسوزی ندارند، البته توجه، بد نیست اما افراد دارای معلولیت باید به حق خود برسند؛ ضمن اینکه افراد دارای معلولیت، توانمند هستند و باید این توانمندی ها دیده شود.
وزیر رفاه در ادامه به لایحه حمایت از حقوق معلولان اشاره کردو گفت: در این لایحه ، الزامات حقوقی برای حقوق معلولان در نظر گرفته شده است. همچنین دولت در این لایحه، حدود سه هزار میلیارد تومان برای خود، بار مالی دیده است.
به گزارش ایرنا، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان با ۱۶ ماده و ۲۴ تبصره در جلسه علنی روز چهارشنبه مورخ ۱۶ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ مجلس شورای اسلامی تصویب شد.
قانون جامع حمایت از حقوق معلولان یک سند حقوقی- اجتماعی است که اجرایی شدن مواد و تبصره های این قانون نیاز به فرهنگ سازی و همکاری بیشتر افراد جامعه و همچنین دستگاه های اجرایی دارد. اخیرا نیز دولت ، لایحه ای را به مجلس شورای اسلامی داده است که گفته می شود تمام الزامات و تکالیف برای رعایت حقوق معلولان در آن لحاظ شده و کامل تر از قانون یاد شده است .
پیش از این معاون توانبخشی سازمان بهزیستی، نداشتن ضمانت اجرایی برای عملیاتی کردن این قانون را یکی از مهم ترین مشکلات و چالش های حوزه توانبخشی به منظور خدمات رسانی به جامعه هدف عنوان کرد.
وزیر رفاه اضافه کرد: مقرر شده است تا انتخابات آزادی برگزار شود تا چهار نفر از افراد دارای معلولیت به عنوان چهار مشاور در کنار وزیر فعالیت کنند.
وی با ابرازگله مندی از تمام نشدن توزیع وسایل کمک توانبخشی بین معلولان، گفت: ۵۰ درصد اجرای این برنامه، باقی مانده است که در حال انجام آن هستیم.
وزیر رفاه خاطرنشان کرد: همچنین کم کردن تعرفه وسایل کمک توانبخشی خارجی را نیز دنبال می کنیم.
ربیعی در ادامه از راه اندازی مراکز تخصصی آلزایمر، اوتیسم و فلج مغزی خبر داد و اینکه پوشش غربالگری شنوایی و بینایی در کشور به بیش از ۹۰ درصد رسیده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، در گردهمایی روز جهانی معلولان که در سالن برج میلاد برگزار شد ، نمایندگان افراد دارای معلولیت در این گردهمایی از مناسب سازی نبودن بانک ها و وجود دیگر مشکلات، گلایه کردند.
به گزارش ایرنا هم اکنون تعداد یک میلیون و ۳۰۰ فرد معلول در کشور بسر می برند که از این تعداد افزون بر ۱۲۳ هزار تن در سازمان آموزش و پرورش استثنایی مشغول به تحصیل هستند.
براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد هر جامعه ای دچار معلولیت خفیف تا شدید هستند، همچنین این سازمان معلولان را افرادی می داند که دچار معلولیت شدید باشند به طوری که امکان زندگی عادی برای آنها فراهم نباشد که این مجموعه نیز ۲ درصد افراد جامعه را تشکیل می دهد.
افراد معلول به ۲ علت در زندگی مبارزه می کنند، یکی به خاطر چیرگی بر محدودیت های جسمانی و دیگری به جهت اینکه مورد پذیرش دیگران قرار گیرند.

رئیس جمهور: مسیر طولانی تا تحقق همه حقوق توان خواهان در پیش داریم
رئیس جمهور به مناسبت روز جهانی معلولان پیامی صادر کرد. در این پیام آمده است: توان خواهان (شهروندان دارای معلولیت) بی‌تردید زندگی سختی دارند و در معرض امتحان الهی هستند اما تجربه نشان داده است که شهروندان دارای معلولیت هنرمندان، ورزشکاران، کارآفرینان، صنعتگران و پژوهشگران برجسته‌ای نیز به جامعه عرضه کرده‌اند. روز جهانی معلولان، فرصتی است تا پیرامون حقوق شهروندی معلولان بیشتر گفت‌وگو کنیم.
صادقانه باید بگویم علی رغم این که در دولت یازدهم همواره با حضور و ارتباط با معلولان عزیز مسائل مختلف آنان را مورد توجه قرار داده‌ام و در عرصه‌های مختلف گام‌های خوبی برداشته شده است اما هنوز مسیر طولانی تا تحقق همه مطالبات و حقوق توان خواهان در پیش داریم. با ابراز امیدواری به تصویب سریع‌تر لایحه جامع حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  می‌خواهم با فعال تر کردن کمیته‌های تخصصی شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی و پیگیری جدی نحوه اجرای وظایف دستگاه‌های مسئول در حوزه معلولان مسیر تحقق مطالبات و ادای حقوق معلولان را بیش از پیش فراهم کنند.

پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیک فرزند سوم مددجویان دارای فرزند معلول --- ۱۰-۰۸-۹۶

پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیک فرزند سوم مددجویان دارای فرزند معلول --- ۱۰-۰۸-۹۶

محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی

علت بیش از ۵۰ درصد ناشنوایی، نابینایی و معلولیت‌های حرکتی اختلال ژنتیکی است

رئیس سازمان بهزیستی کشور از پرداخت هزینه آزمایشات ژنتیکی فرزند سوم مددجویان بهزیستی که پیش از این فرزندان معلول داشتند خبر داد.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی که در ششمین سمینار سالیانه مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها صحبت می‌کرد با اشاره به برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم در بهزیستی، گفت: یکی از این راهبردها مربوط به تلاش برای بکارگیری یافته‌های علمی است تا به این ترتیب از آسیب‌ها و معلولیت‌ها در سطح جامعه پیشگیری شود. یکی از مهمترین عوامل معلولیت‌ها «ژنتیک» است. بنابر گزارش‌ها، علت بیش از ۵۰ درصد از ناشنوایی، نابینایی و معلولیت‌های حرکتی اختلال ژنتیکی است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت استاندارد کردن خدمات و دستاوردهای علمی اظهار کرد: باید از ظرفیت‌های علمی در سطح جامعه تا حد امکان استفاده شود و به این منظور مراکز خدمات ژنتیک در کشور آماده خدمت رسانی به زوج‌های جوان هستند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از بین ۲۵۸ مرکز خدمات ژنتیک کشور ۲۲۸ مرکز به بخش خصوصی تعلق دارد اظهار کرد: افزایش سرعت کار، جمع آوری شواهد لازم در دو سال اخیر و متقاعد کردن مجلس و دولت برای نگاه جدید به حوزه بیماری‌های ژنتیکی از جمله تلاش‌های بهزیستی در سال‌های اخیر بوده است.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال ۹۴ در هر استان یک شهرستان و همچنین در دو استان کرمان و یزد بیشتر شهرستان‌ها غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج انجام شده است.

وی با اشاره به ارائه گزارش فعالیت‌های انجام شده در حوزه خدمات ژنتیک به دولت افزود: این گزارش باعث شد تا رئیس جمهور مسئله مشاوره ژنتیک را در برنامه ششم توسعه لحاظ کند. همچنین مجلس به دنبال انجام غربالگری ژنتیک و همچنین استفاده از پرسشنامه‌ ژنتیکی است که در دو سال اخیر در حال تنظیم و آماده سازی آن بوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در قانون ۷۵ برنامه ششم توسعه آئین‌نامه اجرایی مربوط به آزمایش، تشخیص و غربالگری ژنتیکی لحاظ شده است، افزود: این قانون به دنبال کنترل و مهار اختلالات ژنتیکی است و به این ترتیب پیش بینی می‌کنیم شرایطی در جامعه فراهم شود تا شاهد معلولیت‌زایی کمتری در جامعه باشیم.

محسنی بندپی با اشاره به اینکه بهزیستی تخصصی‌ترین و دلسوزترین نهاد در حوزه کاهش آسیب‌های مربوط به معلولیت است اظهار کرد: اگرچه به لحاظ قانونی، باید دستگاه‌های دیگری متولی این امر در جامعه باشند اما با این وجود بهزیستی نسبت به اهمیت نقش خود در حوزه معلولان و حمایت از آنان و همچنین برگزاری دوره‌های کارآموزی آگاه‌تر است.

همایش روز ملی پارالمپیک-مجموعه شهید بهشتی مشهد--- ۲۴-۰۷-۹۶

همایش روز ملی پارالمپیک-مجموعه شهید بهشتی مشهد--- ۲۴-۰۷-۹۶

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در این همایش گفت: جامعه معلولانهمایش روز ملی پارالمپیک در مشهدسهم به سزایی در سرانه‌ های شورای شهر مشهد خواهند داشت و قطعا کمک خواهیم کرد که در شورای شهر  بهترین شرایط را برای معلولان فراهم آوریم.
حیدری افزود: جامعه معلولان بخشی از شهروندان را تشکیل می‌ دهند و همچون باقی جامعه سهمی از سرانه‌ ها و زیر ساخت‌ هایی که برای دیگر آحاد جامعه ایجاد می‌شود را دارند.
تجلیل از ورزشکاران و قهرمانان ملی و بین المللی هیأت جانبازان و معلولان استان و اجرای برنامه های نمایشی و ورزشی توسط ورزشکاران معلول از دیگر برنامه های همایش روز ملی پار المپیک بود.

بعد قبل
اسلاید ۱ |

اسلاید ۲ |

اسلاید ۳ |

اسلاید ۴ |

اسلاید ۵ |

اسلاید ۶ |

اسلاید ۷ |

اسلاید ۸ |

اسلاید ۹ |

اسلاید ۱۰ |

بعد قبل