چهارشنبه , ۱۷ مهر ۱۳۹۸

فعالیتهای فرهنگی،علمی

در مجتمع توان یابان، به خاطر برخوردار ساختن کارآموزان از زمینه‌ها و عوامل فرهنگ‌ساز و مشارکت این گرامیان در تجربه‌های آموزنده‌ی اجتماعی، برنامه‌هایی تنظیم و اجرا شده و می‌شود که اهّم آنها عبارت است از:

  • برگزاری نماز جماعت و اجرای سخنرانی‌های ارشادی
  • برگزاری جلسات سوگ یا سرور در آیینهای عزاداری یا اعیاد و مناسبتهای مبارک مذهبی
  • برگزاری آیینهای سنتی در اعیاد ملّی
  • چاپ و انتشار گاهنامه‌ی داخلی کارآموزان توان یاب با عنوان یادگار، ۲ شماره در سال ۱۳۷۹، با عنوان پرستو، ۳۶ شماره از پاییز سال ۱۳۷۹ تا پاییز سال ۱۳۸۴ و با عنوان دیدار، ۴ شماره از خردادماه تا مهرماه ۱۳۸۵٫
  • شرکت در نمایشگاه‌های هنری و فرهنگی
  • دعوت از مدیران اجرایی، شخصیتهای سیاسی، هنرمندان و صاحبنظران به منظور ایراد سخنرانی، ملاقات با توان یابان و انجام گفتگو با آنان.
  • تشکیل کتابخانه‌ی اختصاصی با ۴۲۰۰ جلد کتاب، بانک CD و اشتراک دو روزنامه و چند هفته نامه و ماهنامه
  • برگزاری جشنِ روز کتاب و مسابقات کتابخوانی
  • و …

پرداختن به طرح‌های علمی، پژوهشی

مجتمع توان یابان به منظور بهبود روشها و غنابخشیدن به عملکرد مجموعه در زمینه‌های آموزشی و توانبخشی، همواره درصدد دسترسی به منابع علمی روز آمد بوده و در این راستا، ارتباط با دانشگاه‌ها و تماس با استادان و شخصیتهای صاحبنظر را مغتنم می‌شمارد. به همین جهت از یک سو از استادان متخصص در علوم مربوط به فعالیتهای مجتمع دعوت و ضمن بهره‌گیری از رهنمودهای آنان، موجبات کنفرانس و ایراد سخنرانی علمی را برای ایشان فراهم می‌کند.

از دیگر سو ضمن ارتباط با دانشگاه ها، کارکردِ مجتمع و ویژگی‌های انسانی و تشکیلاتی آن را به عنوان زمینه‌ی تحقیقات علمی معرفی می‌کند و آمادگی مجموعه را برای پذیرش دانشجویانی که قصد تحقیق و نگارش پایان‌نامه‌ی تحصیل خود را دارند، اعلام می‌دارد. تاکنون در این رابطه، تعدادی از دانشجویان، در این مجتمع به تحقیق پرداخته و پایان‌نامه‌های تحصیل شان را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، درباره‌ی مسائل مربوط به توان یابان (معلولان) نگاشته اند.

علاوه بر موارد فوق، این مجتمع برگزاری همایشهای علمی مرتبط با توان یابان و امور مربوط به آنان را در برنامه‌های کار خود دارد. چنانکه در خردادماه سال ۱۳۸۶ اولین گردهمایی مدیران سازمانهای غیردولتی آموزش فنی و حرفه‌ای برای توان یابان (معلولان) با عنوان چالشها و فرصتها با حضور ۱۸ نفر از مدیران موسسات رعد و چند موسسه‌ی دیگر در شهرستانهای سراسر کشور و عده‌ای از استادان و کارشناسان صاحب نظر، در مجتمع توان یابان مشهد برگزار گردید که طی آن سخنرانان به طرح مباحث علمی و تجارب عینی درباره‌ی موضوع موردنظر پرداختند.