شنبه , ۲۰ مهر ۱۳۹۸

فیزیوتراپی و خدمات درمانی

فیزیوتراپی یکی از رشته‌های علوم توانبخشی است. در یک مرکز فیزیوتراپی، کارشناس مربوط، با به کارگیری عوامل و پدیده‌های فیزیکی از جمله عوامل مکانیکی، الکتریسیته و گرما، به درمان عوارض بعضی بیماری‌ها و معلولیت‌ها می‌پردازد.

در اثر فیزیوتراپی و در جریان به کارگیری دستگاههای مربوط به آن، دردهای ناشی از بیماری‌ها التیام می‌یابد، عضلات تقویت و از ضعیف شدن آنها پیشگیری می‌شود، دامنه‌ی حرکتی مفاصل گسترش می‌یابد، از تشکیل و تشدید تغییر شکل اندام‌ها جلوگیری به عمل می‌آید و در موارد لازم به فرد بیمار و معلول برای انجام حرکات اندام‌ها آموزش داده می‌شود.

با توجه به اهمیت فیزیوتراپی  برای حفظ سلامت و توسعه‌ی توانایی معلولان، مجتمع توان‌یابان، مرکز فیزیوتراپی نسبتاً کاملی را با وسایل و ابزار کافی راه‌اندازی نموده که همه روزه‌ با حضور کارشناسان تحصیل کرده و با تجربه در خدمت کارآموزان است.

ضمناً تنی چند از پزشکان متخصص در انواع رشته‌های پزشکی، بزرگوارانه همکاری افتخاری با مجتمع توان‌یابان را پذیرفته اند و آمادگی دارند که طبق برنامه و به صورت ادواری در محل مجتمع حضور یافته و به معاینه و معالجه‌ی کارآموزان بپردازند و یا در موارد لازم آنان را در محل مطب خویش به طور رایگان بپذیرند و خدمات درمانی لازم را برای آنان تامین کنند. بدین ترتیب یک شبکه‌ی پزشکی تخصصی، همواره از سلامت جسمانی توان‌یابان این موسسه پاسداری می‌کند.