شنبه , ۲۰ مهر ۱۳۹۸

ناوگان حمل و نقل

شاید برای معلولان، به ویژه معلولان جسمی ـ حرکتی، هیچ فعالیتی دشوارتر از جابه‌جایی و رفت‌وآمد نباشد. تا آنجا که می‌دانیم در بخی جوامع پیشرفته، برای رفع این دشواری کارهای زیادی انجام شده و با ساختن معابر هموار و مناسب و تامینوسایط نقلیه‌ی انفرادی و عمومی ویژه‌ی معلولان، تا حد زیادی این دشواری را از سر راه این انسانهای آسیب‌دیده برداشته‌اند. در قانون جامع حقوق معلولان ایران، مصوب سال ۱۳۸۳ نیز برای مناسب‌سازی و ایجاد تسهیلات در ابنیه و معابر جهت عبور و مرور معلولان تکالیفی معین شده، لیکن هنوز آثار اجرای آن چندان مشهود نیست.

در هر حال یکی از عمده‌ترین تمهیداتی که می‌تواند حضور معلولان علاقه‌مند را در مجتمع توان‌یابان یا هر مرکز مشابه دیگری تسهیل کند، تامین وسائط نقلیه‌ی مناسب برای رفت‌وآمد آنان است. به همین جهت، این مجتمع در سالهای نخست یک دستگاه استیشن مستعمل را که متعلق به موسسه رعد تهران بود، خریداری و بهای آن را به اقساط پرداخت کرد. در همان زمان یک دستگاه مینی‌بوس نو نیز توسط خیّر بزرگوار، آقای حاج طرخانی خریداری و در اختیار مجتمع قرار داده شد.

بدین ترتیب رفت‌وآمد کارآموزان، با این دو وسیله و وسیله‌های کرایه‌ای صورت می‌گرفت. تا آن که در سال ۱۳۸۱ یک دستگاه مینی‌بوس ویژه‌ی معلولان که متعلق به موسسه‌ی رعد و از کار افتاده بود، توسط یکی از خیرین پاک نهاد خریدار شد و توسط یک راننده‌ی شریف و پاک‌نهاد، به سختی به مشهد منتقل گردید. این وسیله با تعمیرات اساسی آماده شد و در خدمت مجتمع قرار گرفت.

در سال ۱۳۸۶ نیز یک دستگاه اتوبوس از کارافتاده، با تصویب شورای اسلامی شهر مشهد، توسط سازمان اتوبوسرانی شهرداری مشهد به مجتمع توان‌یابان واگذار گردید و این اتوبوس به ابتکار و با پیگیری فراوان مدیریت مجتمع و با صرف هزینه‌های لازم، به عنوان یک وسیله‌ی نمونه، با ظرفیت بالا برای جابه‌جایی معلولان مناسب‌سازی گردید و با ساخت و نصب یک دستگاه بالابر پنوماتیک در آن، ترتیبی داده شد که ویلچر با نیروی موتور اتوبوس به داخل آن هدایت و مستقر شود.

در حال حاضر ناوگان حمل و نقل مجتمع توان‌یابان شامل اتوبوس اهدایی شهرداری مشهد، یک دستگاه مینی‌بوس و دو دستگاه استیشن است که با تلاش بسیار خدمات حمل و نقل کارآموزان را تامین می‌کند. در چند ماه اخیر، دو دستگاه اتومبیل کاروان متعلق به سازمان بهزیستی نیز با ترتیبات خاصی به جمل و نقل بعضی از کارآموزان می‌پردازند.